logo

Etusivu Seuran julkaisut Artikkelipankki
Artikkelipankki Tulosta
18.11.2008 19:57

HENKILÖT

Tärkeä tunti - Presidentti Bolaños Suomen vierailulla

Sähköpostilistoilla ja sanomalehdissä on ilmoitettu, että Nicaraguan presidentti Enrique Bolaños Geyer on tavattavissa tiistaina 22.10.2002 klo 13. Tilaisuus on kaikille avoin. Kello 12.45 Sörnäisten rantatie 25 B:ssä odottaa viitisenkymmentä ihmistä. Isännät ja emännät huokaisevat helpotuksesta. Väkeä on sopivasti. Lue lisää

KULTTUURI

Akateemista
Boheemiutta
Caribialaisittain

Porfirio Otero toi rytminsä mukanaan Nicaraguasta, Omepeten saarelta. Lapsena hän kuunteli isänsä laulavan omia laulujaan ja meksikolaisia klassikoita. Kun isän silmä vältti, otti Porfirio kitaran ja harjoitteli sillä salaa. Lue lisää

Nicaraguan naivistinen taide

Monissa Etelä- ja Keski-Amerikan maissa elää ja voi hyvin korkealle kehittynyt primitiivisen maalaustaiteen suuntaus. Nicaraguan primitivismin oppimestarina pidetään Rodrigo Penalbaa (1908 - 1979). Hänestä tuli 1948 kansallisen kaunotaidekoulun opettaja. Lue lisää

MATKAILU

Matka mieheni menneisyyteen

Kaksi vuotta sitten tapasin Antin, joka ensitöikseen tutustutti minut - suomirockia kuuntelevan, lavatansseissa viihtyvän ja karjalaisia sukujuuriaan kunnioittavan blondin nicaragualaisiin ihmisiin ja kulttuuriin sekä Suomi-Nicaragua -seuran toimintaan. Sen sijaan että olisin oitis ihastunut uuteen tuttavuuteen, olinkin siitä lähinnä mustasukkainen. Enhän tuntenut maata juuri lainkaan, en osannut espanjaa eikä merenguekään oikein sujunut. Mutta koska olin mielelläni Anttini seurassa, olin sitkeästi mukana erilaisissa latinalais- ja Nica-tapahtumissa ja viihdyin kerta kerralta paremmin. Kulttuurimustasukkaisuus sammui lopullisesti, kun tänä kesänä ensimmäisen kerran pääsin käymään Nicaraguassa. Lue lisää

Retkellä Selva Negrassa, nicaragualaisessa viidakossa

KEPAn Managuan yhteistoimitsija Outi Perähuhta oli lähdössä työmatkalle Esteliin, Yaliin ja Matagalpaan. Kiipesin Outin maastoautoon mielissäni, sillä olin kuullut, että maan pohjoisosissa vuoristoalueella olisi upeita maisemia ja mukavan viileää verrattuna Managuan heinäkuun helteeseen. Lue lisää

Kaijan projektit Nicaraguassa 2004

Kaija Tiittanen, eläkkeellä oleva englannin kielen opettaja Virkkalasta on tehnyt jo monta matkaa Nicaraguaan erilaisiin hankkeisiin, joita hän myös osaksi itse rahoittaa. Seuraavassa hän vertailee tyttöjen ja naisten asemaa paljolti vielä machokulttuurissa eläviin miehiin ja poikiin. Lue lisää

POLITIIKKA

Kalterit verhojen sijaan

Nicaraguassa ei uuden asunnon valmistuttua perhe - tai perheenäiti - mene kauppaan ja osta asuntoon sopivia verhoja, ei varsinkaan joka huoneeseen erilaisia. Nicaraguassa ei asuntoihin yleensä osteta verhoja ollenkaan. Vain yläluokkaan kuuluvien perheiden ikkunoissa voi nähdä kangas- tai pitsiverhoja. Nicaraguassa perheenäiti kävelee verstaaseen ja tilaa ikkunoihinsa "las verjas" (lausutaan las verhas), mikä tarkoittaa rautaista säleikköä tai ristikkoa - kaltereita. Lue lisää

Mainosguruksi Nicaraguaan

- Entonces... no milloin te muutatte tänne asumaan? kysyy hymyilevä nicaragualainen lyhyen keskustelun jälkeen. Hymyilen kohteliaan torjuvasti takaisin ja ajattelen, että ei kiitos tässä elämässä. Tähän machojen maahan en muuttaisi ikinä. Ulkona ei uskalla pimeällä kulkea ja suihkustakin tulee vain kylmää vettä. Eikä täällä sitä paitsi olisi minulle töitäkään. Mitä voisi espanjaa heikosti taitava yhteyspäällikkö ja suomeksi kirjoittava copy writer tehdä elääkseen Nicaraguassa?
- Pero, etkös sinä ole mainosihminen? Voisit tulla tänne opettamaan mainontaa meillekin. Katso nyt ympärillesi. Lue lisää

Nicaraguan presidentti Enrique Bolaños:
" Antakaa meille onkivapa, älkää kaloja!"

Nicaraguan presidentti Enrique Bolaños seurueineen vieraili maassamme 20. - 23. lokakuuta 2002. Ohjelmaan sisältyi tapaaminen vierailukutsun esittäneen tasavallan presidentti Tarja Halosen kanssa sekä mm. neuvotteluja Teollisuuden ja Työnantajien keskusliiton edustajien kanssa. Lue lisää

De Nicaragua a Finlandia un largo camino hacia la transparencia

Keväällä 2004 Suomessa vierailleen nicaragualaisen toimittajan artikkeli (julkaistu La Prensassa 23.5.2004), joka perustuu oikeusministeriön kriminaalipoliittisen osaston osastopäällikön Jarmo Littusen haastatteluun. Lue lisää

YMPÄRISTÖ

Raportti avustustöistä hurrikaani Félixin tuhoalueilla

Syyskuun alussa vuonna 2007 hirmumyrsky Felix iski Nicaraguan koillisosaan, tuhoten 80 % viljelmistä, asuintaloja, kouluja ja sairaaloita. Se aiheutti kaivojen saastumista, kulkutauteja ja uhan aliravitsemuksesta. Lue lisää


Hirmumyrsky Félix pysäytti Costan pohjoisosat

"Radion ja muiden viestimien puutteen takia emme osanneet varautua myrskyyn", kertoo Edith Morales Tasba Pri -yhteisöstä Nicaraguan itärannikon, Costan, pohjoisosista. "Luulimme, että tulossa oli kova tuuli. Lähdin toimistollemme suojaamaan tavaroita kastumiselta. Siellä ollessani tuuli yltyi enkä pystynyt lähtemään kotiini. Näin tuulen repivän kattoja ja hajottavan taloja." Lue lisää

Managuan kraatterijärvet täyttyvät jätteistä
Ympäristön tuhoaminen suojaa Nicaraguaa turismilta

Maailman turismiteollisuus yleensä houkuttelee maksukykyisiä matkailijoita ympäristön kauneudella ja mahdollisuudella tutustua erikoisiin luonnonkohteisiin. Nicaraguassa kaikki on toisin. Maa on saanut luontoäidiltä lahjoja vailla vertaa: liki päättymättömät, neitseelliset hiekkarannat ja koko maailmassa ainutlaatuisen tulivuorien ketjun. Se koostuu liki 20 toimivasta tulivuoresta ja lukemattomista sammuneiden tulivuorien kraattereista, joista kymmenet ovat aikojen saatossa täyttyneet vedellä. Lue lisää

Nicaraguan kuivakanavahanke

Panaman kanava ei enää yksin riitä koko ajan lisääntyvän tavaraliikenteen kuljettamiseen Amerikan mantereen puolelta toiselle. Siksi tällä hetkellä on suunnitteilla useitakin kuivakanavahankkeita Atlantin rannikolta Tyynelle valtamerelle. Kolumbia on rakentamassa omaa valtameret yhdistävää rautatielinjaansa. Hondurasilla ja El Salvadorilla on oma yhteishanke laajan maantieyhteyden rakentamiseksi Puerto Cortesista (Honduras) Puerto Cutucoon (El Salvador). Ehkä kuitenkin kaikkein pisimpään esillä ollut hanke on Nicaraguan kuivakanavahanke, jota maan hallitus on julkisesti kertonut tukevansa. Lue lisää

 

Copyright 2009 Suomi-Nicaragua-Seura ry | Tekninen toteutus Yoso Oy